Lekársky obzor

najstarší lekársky odborný časopis na Slovensku - V každom čísle získajte 2 kredity

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Home Lekársky obzor 2010 Lekársky obzor 7-8/2010 Seminár z tradičnej čínskej medicíny s prof. Nachatoyom

Seminár z tradičnej čínskej medicíny s prof. Nachatoyom

E-mail Tlačiť PDF

Ústav tradičnej čínskej medicíny (TČM) Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave pod vedením MUDr. Vladimíra Balogha usporiadal cez víkend 26. – 27. júna 2010 dvojdňový seminár z tradičnej čínskej medicíny. Zúčastnil sa na ňom aj doc. MUDr. Jaroslav Hinšt, CSc., mim. profesor, prorektor SZU pre udeľovanie vedecko-pedagogických titulov a vedecko-akademických hodností.

Prednášal profesor tradičnej čínskej medicíny

MUDr. Vladimir Grigorjevič Nachatoy z Petrohradu, člen Petrohradského lekárskeho inštitútu I. P. Pavlova, člen Čínskej akadémie vied, profesor tianjinskej univerzity v tradičnej čínskej medicíne. Je dlhoročným prednášateľom I. školy TČM v ČR. Profesor TČM Vladimír Nachatoy je dlhoročný praktik čínskej medicíny i lekár medicíny západnej. Vo svojej vedeckej práci skúma paralely medzi čínskou a európskou medicínou. „Čína sa stáva veľmocou medicíny,“ hovorí profesor Nachatoy, „vzrastá záujem o ňu nielen v Európe, ale aj na celom svete. Liečba akupunktúrou je čoraz populárnejšia.“ Profesor V.G. Nachatoy hovoril o roz­dieloch práce čínskeho a európskeho lekára a o roz­dieloch v ich vnímaní medicíny. Vo svojich prednáškach na gynekologické témy akcentoval krehkosť ženského organizmu a jeho schopnosti hneď reagovať na akékoľvek vonkajšie či vnútorné podnety. „Čínska medicína vníma ženu ako symbol harmónie. Na rozdiel od muža musí byť všetko v ženskom tele i v jej osob­nosti v dokonalej harmónii, každé vychýlenie sa ihneď prejaví,“ povedal v súvislosti s čínskymi symbolmi rovnováhy jin a jang.

V jednej z prednášok na tému dismenorey – porúch menštruačného cyklu vysvetľoval ich rozdelenie: predčasná menštruácia, predĺžená alebo nepravidelná. Vyjadril sa aj k príčinám týchto javov u žien. „Ide o tzv. horúčavu zvonka ako teplota pri ochorení alebo zo športovania, horúčavu zvnútra (pri stagnácii potravy, ostrom jedle, vyššej konzumácii alkoholu) a tzv. oheň v pečeni, ktorý vzniká z pretlaku negatívnych emócií ženy,“ vysvetlil profesor Nachatoy. Medzi príčinami predĺženej menštruácie – pri cykle vyššom ako 40 dní hovoril naopak o tzv. chlade, ktorý vplýva na ženský organizmus. „Chlad zvnútra i zvonka, dlhodobé chronické choroby, ale aj veľké množstvo pôrodov, nedostatočná popôrodná rehabilitácia, či veľká strata krvi, a nedostatočná výživa, diéty, držanie hladovky – to všetko u žien ovplyvní menštruačný cyklus týmto smerom.“ Medzi príčiny nepravidelnej menštruácie profesor Nachatoy zaradil časté pôrody v anamnéze, chronické choroby z vyčerpanosti, chronické pohlavné infekčné choroby spojené so zápalovými procesmi. Pri vysvetľovaní spôsobov liečenia sa rozpútala medzi ním a účastníkmi seminára živá diskusia.

Profesor Nachatoy prednášal na SZU v Bratislave na témy: Praktická akupunktúra v gynekológii, Poruchy menštruačného cyklu,  Neplodnosť, Akupunktúra v prie­behu tehotenstva. Všetky sa stretli s veľkým záujmom študentov našej univerzity.

Profesor V. G. Nachatoy absolvoval  prvý leningrad­ský Štátny zdravotný ústav akademika Pavlova v roku 1983. V roku 1991 podľa dohody medzi Čínou a bý­valým Sovietskym zväzom ho vyslali do Tian Jin University, kde sa počas päťročného štúdia „Zhong Yi“ – v odbore lekára tradičnej čínskej medicíny aktívne podieľal na vedeckej práci univerzity. V roku 1997 začína na základe vlastných pracovných výsledkov šíriť tradičnú čínsku medicínu ako profesor Tian Jin univer­zity aj do sveta.

Posledných 5 rokov profesor Nachatoy úzko spolupracuje s Ruskou lekárskou akadémiou vied v oblasti syntézy európskej a tradičnej čínskej medicíny. Vytvoril vedecké školy na výcvik špecialistov tradičnej čínskej medicíny v takých krajinách ako je Rusko, Česko, Slovensko, Estónsko a ďalšie. Od roku 2006 pokračuje ešte intenzívnejšie v rozvoji vzdelávania lekárov v tra­dičnej čínskej medicíne a hospodárstva, tvorí vedecké práce v oblasti syntézy európskej a tra­dičnej čínskej medicíny.

Patrí medzi 500 najlepších absolventov v histórii čínskej Tian Jin University a taktiež je zapísaný v čínskej knihe zlatého fondu dedičstva tradičnej čínskej medi­cíny. Na piatom medzinárodnom kongrese tradičnej čínskej medicíny v Tian Jin v roku 2006 bol na čele predstaven­stva koordinácie vzdelávacích programov vo Svetovej federácii spoločností čínskej medicíny.

Mediálny odbor SZU

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Partneri

Reklamný prúžok