LYZOZYM – nové prírodné antibiotikum?

V medicíne sú antibiotiká považované za látky mimoriadne účinné proti baktériám, ako napríklad penicilín produkovaný prírodnou cestou (základom jeho objavu v roku 1928 bola pleseň Penicillium notatum, korá mu prepožičala meno). Antibiotiká vzhľadom na ich širokospektrálny dosah i ľahkú dostupnosť sú následne nadmerne používané a stávajú sa tak menej účinné, baktérie voči nim získavajú odolnosť – rezistenciu. Pre zachovanie rovnakého účinku je preto potrebné dávky antibiotík aj viacnásobne zvyšovať. Dokonca hrozí strata ich účinnosti pri ťažkých indikáciách. Preto Svetová zdravotnícka organizácia dôrazne upozornila na vážnu hrozbu ich rastúcej rezistencie v dôsledku širokého a častého používania na celom svete.


Návrat k účinným prírodným zdrojom

Niektoré extrakty z rastlín, sa vzhľadom na ich zaujímavé liečivé úspechy v ľudovom liečiteľstve, dostávajú čoraz viac do pozornosti vedcov, ktorí skúmajú a analyzujú ich mechanizmy účinku. Preverujú poznatky tak z tradičnej východnej medicíny, ako aj regionálne využívaných prírodných látok na celom svete a často v nich objavujú až prekvapivo dobré terapeutické účinky – pozoruhodnými sú napríklad extrakty cesnaku a cibule, ktoré sa stáročia nazývajú ľudové antibiotiká (pôsobia bez nežiaducich účinkov). Samostatnú, mimoriadne zaujímavú skupinu tvoria telu vlastné látky, ktoré pri správnom a citlivom používaní môžu ovplyvniť niektoré fyziologické pochody v organizme, napríklad vo forme liekov, ale aj doplnkov výživy. Takými sú napríklad melatonín, prírodný hormón spánku, ktorý organizmus produkuje v tme počas noci a pri nespavosti jeho dodaním môžeme privodiť prirodzený spánok či enzým lyzozým s vynikajúcimi antibakteriálnymi účinkami, ktorý sa tvorí v telesných tekutinách.

Lyzozým – prírodný patent proti baktériám a vírusom

Enzým lyzozým nachádzajúci sa v slinách, slzách, krvi, materskom mlieku i sekrétoch slizníc, je vybavený výnimočnými obrannými vlastnosťami, pomocou ktorých sa naše telo dokáže za určitých podmienok až prekvapujúco dobre brániť proti útokom mikróbov predovšetkým z vonkajšieho prostredia. Jeho antimikrobiálne účinky sú dávno známe každému z nás aj zo zvieracej ríše (využívajú ich zvieratá; pri poranení si lížu rany, ktoré sa bez zápalovej reakcie zahoja). Je to vlastne prírodný patent, ako chrániť náš organizmus proti patogénnym agresorom. Keďže ide o telu vlastnú látku, tento enzým nie je pre organizmus návykový, nevzniká naň rezistencia. V súčasnosti bol klinickými štúdiami potvrdený nielen jeho antibakteriálny účinok, ale aj účinok proti vírusom, čo v dnešnej „covidovej dobe” možno považovať za skutočný poklad pre každého z nás.

Hladinu lyzozýmu v organizme nám pomôže  zvýšiť aj nový, jedinečný prípravok LYZOZYM  Imuno C D, dostupný už aj na Slovensku.  Obohatený je o vitamíny C, D, E, K2 a selén a pripravený vo forme tabliet na cmúľanie, ako aj na žuvanie – žuvačiek. Žuvanie pomáha vyvolávať sekréciu slín, ktoré tiež prirodzene a v hojnom množstve obsahujú tento enzým. LYZOZYM Imuno C D posilní našu ochranu pred ofenzívou mikróbov už pri prvých príznakoch suchého a podráždeného hrdla. Preto ho majme poruke vždy v pohotovosti doma, ale aj v aute, na letisku, vo vlaku či na miestach s vyššou koncentráciou ľudí i vo všetkých priestoroch, napríklad s klimatizáciou.  Tá spôsobuje vysušovanie slizníc nosa a úst a následne zvyšuje ich náchylnosť na infekcie. Keďže lyzozým účinkuje proti baktériám a vírusom povrchovo na slizniciach úst, mandlí a zubnom povlaku, je forma tabliet na cmúľanie a žuvanie mimoriadne vhodná. LYZOZYM Imuno C D je dôležitým aktérom prevencie, napomáha upevniť imunitu organizmu pri jeho oslabení. Pri včasnom používaní podľa návodu je schopný zastaviť začínajúce ochorenie hrdla a horných dýchacích ciest; rovnako je možné používať ho aj profylakticky po pobyte v nehostinnom prostredí, napríklad v chladnom, daždivom počasí, pri podchladení, nevhodnej obuvi a podobne.

LYZOZYM Imuno C D je určený tak pre dospelých, ako aj pre deti od troch rokov, ktoré už vedia tablety cmúľať. Nemá žiadne nežiaduce účinky, ponúka vhodné riešenie aj pre tehotné ženy, ktorým sa pri prechladnutí a bolesti hrdla väčšina liekov užívať neodporúča. LYZOZYM Imuno C D je balený v blistri po 10 a 20 tabliet alebo po 40 tabliet v dóze.

Zakúpite v lekárňach alebo na www.pharmshop.sk

Účinné, telu vlastné látky budú mať v budúcnosti nesmierny význam, pretože:

  • nie sú toxické
  • nevzniká na ne rezistencia
  • nie sú návykové, ani nie je nutné zvyšovať ich dávky
  • nemajú žiadne nežiaduce účinky